PNG מיגון charcoat

איזור תעשיה כפר חסידים

תקן 2174

תקן 2174, הוא תקן אשר מטרתו לבדוק את מה שקורה בשטח. מטרת הבדיקה היא לוודא כי שהקבלן הוסמך להתקנה ומבצע את ההתקנה על הצד הטוב ביותר בהתאם לתעודות הבדיקה של המוצר ולא כפי שהוא רואה לנכון.

מהו תקן 2174?

בשנים האחרונות ניתן לשמוע על לא מעט מקרים של שריפות במבנים שונים בשל חוסר הימצאות של מערכות כיבוי אש והדבר עשוי לפגוע בחייהם של רבים ולהוביל לשיבוש החיים בצורה רצינית ביותר. פגיעה באיכות החיים כתוצאה מהתפשטות של שריפה עשויה להיות מכרעת ביותר וחשוב מאוד למנוע את התפשטות השריפה באמצעות שימוש בחומרים מעכבים המותרים לשימוש בהתאם לחוק ומטופלים על ידי אנשי מקצוע מומחים בלבד ולא על ידי אנשים שאין להם הבנה בתחום.

תקן 2174, הוא תקן אשר מטרתו לבדוק את מה שקורה בשטח. מטרת הבדיקה היא לוודא כי שהקבלן הוסמך להתקנה ומבצע את ההתקנה על הצד הטוב ביותר בהתאם לתעודות הבדיקה של המוצר ולא כפי שהוא רואה לנכון. באגפים שונים ישנם פתחים שדרכים עוברים צינורות וכבלי חשמל. במסגרת שריפה בבניין קיימת התפשטות של אש ועשן. על מנת להגביל את התפשטות האש נעשה שימוש במערכות איטום אש ומתבצע איטום מעברי אש וגם איטום פסיבי הנועד להגביל את התפשטות האש. מדובר במערכות שעמדות המידה שלהם נקבעות על ידי כושר ובידוד ולעיתים הבחירה עשויה להיות שגויה ולא להשיג את רמת המיגון הדרושה וכאן התקן נכנס לתמונה.  

תחום בטיחות אש משתלב  עם קבלן  אינסטלציה

תחום בטיחות אש הכולל שימוש במגוון חומרי מעכבי בעירה משתלב עם קבלן אינסטלציה. שימו לב, לכל סוג של חסימה יש בדיקה בהתאם לתו תקן מסוים. כך למשל, אין זה מספיק להציג למעבדה תעודת בדיקה למחסום אש לכבלי חשמל אלא יש להציג תעודה הכוללת בדיקה לכבלי אש מהסוג המותקן בפרויקט המסוים וכמובן שאי אפשר לעשות שימוש בתור מוצר הנבדק כמחסום לפתח בו הו עובר צינור המיועד לפתח בו עוברת תעלה.

מה כולל הליך בדיקה של 2174?

היום ניתן לראות פעולות שונות המיועדות לצורך חיזוק מבנים והתקן נועד לסייע במקרים הנ"ל על מנת להבטיח כי הקבלן הוסמך לביצוע ההתקנה של מערכות כיבוי אש הכוללים מוצרים מעכבי בעירה במסגרת פעולות מיגון אש. שימו לב, הליך הבדיקה של התקן אינו זהה למה שמוכר היום וכעת נפרט. המעבדה האחראית על הבדיקה מלווה את הפרויקט רגע לפני ההתקנה ואחת הדרישות היא לקבל מהקבלן האחראי על ביצוע הפרויקט כמויות מפורטות בהתאם לסוג החסימה.

יש לבצע תחזוקה של מערכות מיגון אש בהתאם לתקן

מיגון אש לפלדה נחשב חיוני במיוחד היות שללא ההגנה של אש על הפלדה המבנים עשויים לאבד מהכוח שלהם בהדרגה כאשר הם חשופים לאש. עוד נציין כי פלדה החשופה לאש תאבד חלק משמעותי ביותר ממרווח הבטחון שלה במהירות רבה יותר.

יש לבצע תחזוקה של מערכות מיגון אש בהתאם לתקן ובדיקת שלמות של מערכות כיבוי אש בכל מבנה אחת לשנה בהתאם להנחיות של הכבאות. התחזוקה תתבצע בהתאם לתקן הבדיקה על ידי נציג מוסמך בתחום אשר יקפיד על תכנון האפשרות להתקין את המערכות בהתאמה לפרטים כמו שמירת מרווחים היקפיים בין צינור פלדה לבטון וכן גישה להתקנה של קולר תופח המיועד לצנרת פלסטית. זאת ועוד, יש להקפיד על השארת מרווחים בין המערכות החודרות את הבטון לקבלת מערכות איטום המעברים. נוסף על כך, יש להקפיד על ביצוע איטום מעברי אש לצנרת פלסטית קטנת קוטר שאינה מחייבת את התקנת הקולר.

תקן 2174 – מהן הדרישות מטעם קבלן איטום אש?

איטום מעברי אש נחשב להליך חיוני ביותר במסגרת מיגון מבנים המאפשר איטום יסודי של מעברים,  בין אם מדובר במעברים גלויים או בין אם מדובר במעברים סמויים ודרכם יכולה לעבור אש במקרה של שריפה- המעברים יכולים להתקיים במגוון מערכות גמו מערכות מים, ביוב, אינסטלציה וחשמל המהוות חלק מתשתיות כמו תשתיות גז. המטרה של האיטום על ידי הקבלן היא למנוע את ההתפשטות של האש ולכן האיטום חייב להתבצע על ידי חומרים איכותיים ביותר היכולים לעמוד נגד אש חיה והחום שהאש יוצרת למשך שעתיים או יותר. על מנת לעמוד ביעד זה נקבעו תקנים שונים המתייחסים לאופן האיטום, עובי וכן שימוש בחומרים מורשים. ישנן דרישות מהקבלן וחשוב  ביותר לבחור בקבלן העומד בדרישות הנ"ל:

  • ניסיון: יש לציין כי העבודה תתבצע על ידי קבלן מנוסה שיש לו למעלה מ5 שנות ניסיון בתחום. חסימת האש תעשה על ידי חומרים שונים המאפשרים שינויים בעתיד בלי לפגוע בחסימה.   
  • הסמכה: זאת ועוד, העבודה תתבצע על ידי קבלן המוסמך לשימוש בחומרים הנ"ל.
  • בקיאות: על הקבלן להיות בקיא בדרישות תקנות האש ויתר התקנים.
  • תו תקן: העבודות יתבצעו בהתאם לתו התקן הנדרש.
  • חומרים בטוחים: על החומרים להיות בטוחים לשימוש ולא רעילים לבני אדם.
  • אורך חיים של חסימת האש: אורך חיים של חסימת האש יהיה לפחות 10 שנים.

מכאן, יש חשיבות רבה לבחור את איש המקצוע הטוב ביותר בתחום ולכן חשוב ביותר לקבל כמה שיותר המלצות טרם ההתקשרות עימו על מנת לוודא כי מדובר באיש מקצוע אשר עומד בכל הסעיפים הדרושים. היום ישנם מספר גדול של בעלי מקצוע בתחום ויש חשיבות רבה לבחירת אנשי המקצוע הטובים ביותר. לכן, חשוב ביותר לבצע סקר מקיף ולהתייעץ עם אנשים שאתם סומכים על חוות הדעת שלהם טרם הבחירה וכמובן לערוך שיחה מקדימה עם בעל המקצוע ובמסגרתה לשאול אותו שאלות לגבי הניסיון, החומרים והעבודה בהתאם לתו תקן. בעל מקצוע רציני ואחראי לא יהסס ויענה לכם על השאלות בצורה מקיפה.

מלאו את הפרטים
ונשמח לעמוד לרשותכם

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם